Η κατάντια της δημοσιογραφίας…!!!

Στις μέρες μας, η δημοσιογραφία έχει πάρει διαφορετική μορφή από αυτήν που αρχικά κατείχε. Σκοπός της είναι η ενημέρωση, η πληροφόρηση των πολιτών, μάλιστα, για αυτό το λόγο χαρακτηρίζεται από κάποιους κοινωνικό έργο. Παρόλα αυτά, η δημοσιογραφία περνάει κρίση. Τα ενημερωτικά κανάλια, επηρεασμένα από διάφορα πολιτικά κόμματα ή από τις προσωπικές απόψεις των ίδιων των δημοσιογράφων, δεν αναφέρουν απλά τα γεγονότα που λαμβάνουν χώρα αλλά σχολιάζουν και κατακρίνουν διάφορες πράξεις και συμβάντα. Ας λάβουμε υπόψη, για παράδειγμα, τη στάση των μαθητών των σχολείων της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου. Οι μαθητές προσπάθησαν με το δικό τους τρόπο να εκφράσουν τη δυσαρέσκεια τους σε σχέση με όλα αυτά που συμβαίνουν στη χώρα μας, είτε έχουν να κάνουν με την οικονομία, είτε με το εκπαιδευτικό σύστημα. Οι δημοσιογράφοι, όμως, των περισσότερων τηλεοπτικών σταθμών, ερμήνευσαν αυτή τη στάση ως ασέβεια προς τους ήρωες του 40 και κατέκριναν πολύ αυστηρά τους διαμαρτυρόμενους μαθητές. Την ίδια αντιμετώπιση είχαν και στην προσπάθεια τους να αντιδράσουν για την έλλειψη βιβλίων μέσω των καταλήψεων και των αποχών. Οι τηλεοπτικοί σταθμοί πρόβαλαν μόνο τις άσχημες πλευρές όλων αυτών των γεγονότων και δεν κατέδειξαν το νόημα και τη σημασία που είχαν αυτές οι πράξεις. Θα πρέπει λοιπόν, όλοι οι εμπλεκόμενοι να προσπαθήσουν να επαναφέρουν την δημοσιογραφία στην αρχική της μορφή ,έτσι ώστε να διατηρηθεί ζωντανό το πνεύμα της και να μεταλαμπαδευτεί στις επόμενες γενιές.

Ζαχαρίου Δήμητρα

Ψύρη Αλεξάνδρα