ΚΑΤΑ… χρήση της δημόσιας περιουσίας

Μεγαλώνουμε και διαμορφώνουμε το χαρακτήρα μας και την προσωπικότητα μας στο χώρο του σχολείου. Επηρεαζόμαστε από τους συμμαθητές μας, μαθαίνουμε απ’ τα λάθη τους και τα σωστά τους και διδασκόμαστε απ’ τους καθηγητές μας. Προφανώς, ο λεγόμενος βανδαλισμός, όπως ειπώθηκε, από την Υπουργό Παιδείας θα πρέπει να μην υφίσταται. Ας θέσουμε ένα ερώτημα: θα καταστρέφαμε το θρανίο του σπιτιού μας ή θα ζωγραφίζαμε και θα χαράζαμε το τραπέζι της κουζίνας; Η απάντηση είναι αυτονόητη… προφανώς και ΟΧΙ! Γιατί, λοιπόν, κάνουμε τις παραπάνω ενέργειες απερίσκεπτα στα σχολικά δοθέντα; Η απάντηση είναι απλή… επειδή σαφέστατα δεν αναλογιζόμαστε ότι αποτελούν κομμάτι του ετήσιου φόρου μας. Ουσιαστικά, καταστρέφουμε κάτι που μας ανήκει… Καιρός να αλλάξει αυτή η κατάσταση!
Μαρία Γιαλεσάκη
Γιώτα Κώτση