Σχολικός Αθλητισμός

Ένα πολύ επίκαιρο θέμα αποτελεί η έλλειψη σχολικών αθλητικών δραστηριοτήτων. Ο περιορισμένος αριθμός αθλημάτων σε συνδυασμό με την έλλειψη των εγκαταστάσεων άσκησης προκαλεί μείωση του επιπέδου της εικόνας των ελληνικών σχολείων. Το ρητό ‘’ευ  αγωνίζεσθαι’’ πηγάζει από την αρχαία Ελλάδα. Συνεπώς η εισαγωγή πρωτότυπων αθλητικών δραστηριοτήτων στα Ελληνικά σχολεία είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την διατήρηση της αθλητικής ιστορίας της χώρας μας. Μια καλή αρχή θα ήταν η εισαγωγή νέων αθλημάτων που να είναι πρωτότυπα σε σχέση με τα συνηθισμένα, έτσι ώστε να υπάρχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από την πλευρά των μαθητών. Για αυτό η Ελλάδα πρέπει να ενισχύσει τα σχολεία της με περισσότερο σχολικό αθλητικό πνεύμα το οποίο θα συμβάλει σίγουρα και στην ανάπτυξης της.

Σωτήρης Μπινιάς
Ντάνιελ Χουτιούδης