Αντί...λογος
Εφημερίδα Γενικού Λυκείου Αντιμάχειας

Η Θεατρική μας Ομάδα

Το σχολείο μας ανέκαθεν έδειχνε το ενδιαφέρον του για τις καλές τέχνες. Συγκεκριμένα, εδώ και χρόνια πραγματοποιεί θεατρικές παραστάσεις. Μαθητές και δάσκαλοι με ή χωρίς ταλέντο αλλά με πολλή αγάπη, αφοσίωση και δημιουργικότητα προσπαθούν πάντα για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η όλη διαδικασία απαιτεί πολύ χρόνο και κόπο. Αρχικά από τους καθηγητές γίνεται μια αναζήτηση για την επιλογή του καλύτερου έργου αφού έχει συμπεριληφθεί η εκπαιδευτική του αξία. Έπειτα, γίνεται η κατανομή ρόλων στους ¨μικρούς ηθοποιούς¨ οι οποίοι αφοσιωμένοι στο έργο τους συγκεντρώνονται εξωσχολικές ώρες για να κάνουν τις απαιτούμενες πρόβες. Λόγω των παραπάνω λοιπόν έχουμε την ευκαιρία κάθε χρόνο να απολαμβάνουμε άριστες παραστάσεις θεάτρου, κάποιες από τις οποίες έχουν διακριθεί και πανελλαδικώς.

Χριστίνα Νικολένδρη
Αθηνά Μάμμη